Jurbarko socialinės paslaugos

Nugalėkime baimes kartu

Šeimos, kurios negali susilaukti vaikų, patiria daug sunkių išbandymų – tai skaudi patirtis, kuri gali sukelti psichologines traumas. Metų metus negalintiems susilaukti vaikelio galima ne viena išeitis: kreiptis pagalbos į nevaisingumo specialistus, tačiau tai reikalauja didelių finansinių išlaidų bei psichologinio pasiruošimo nesėkmės atveju. Dar viena galimybė – globa arba įvaikinimas. Vaiko globos ir įvaikinimo statistiniai duomenys rodo, kad ne retai šiam žingsniui ryžtasi šeimos jau turinčios savo biologinių vaikų. Tačiau šis žingsnis nėra paprastas ir lengvas, dauguma pasiryžusių ar svarstančių apie vaikų globą bei įvaikinimą, lydi įvairios baimės, neigiamos nuostatos, šeimos narių ir artimos aplinkos palaikymo stoka.

Bendraujant su Jurbarko krašto globėjais bei su žmonėmis besirengiančiais tapti globėjais bei įtėviais, išgirstame kas labiausiai jiems kelia nerimą ir baimę.

  • Būti tėvais – didžiulė atsakomybė, nežinau ar sugebėsiu tinkamai atlikti mamos / tėvo vaidmenį?

Žinoma, tėvystė labai atsakingas ir daug žinių bei kantrybės reikalaujantis žingsnis, tačiau suklydus ar pasielgus netinkamai nederėtų sakyti, kad tėvystė ne man. Gerais tėčiais ir mamomis negimstama, to neretai mokomės visą gyvenimą. Svarbiausia – besąlyginė meilė vaikui ir noras mokytis, tobulėti. Globėjų niekada nepaliekame vienų, Globos centro specialistai reguliariai domisi globėjų ir jų globojamų vaikų situacijomis, teikia įvairiapusišką pagalbą: globos koordinatoriaus, psichologo bei Tarnybos atestuoto asmens konsultacijos, globėjų vienas kito palaikymas per Globos centro organizuojamus savipagalbos grupių susitikimus, tęstiniai mokymai aktualiomis temomis, reguliarūs pokalbiai ir diskusijos apie problemų sprendimo galimybes.

  • Dažnai girdime baimę –  aplinkiniai gali būti priešiški mūsų globojamam ar įvaikintam vaikui. 

Pastebima, kad žmonės, kurie  niekada nesidomėjo vaikų globa ar įvaikinimu, su tuo nesusidūrė artimoje aplinkoje, tiki neigiamais mitais. Manome, kad itin svarbu būsimo globėjo  vidinei ištekliai bei nuostatos, sugebėjimai nepriimti kitų žmonių negatyvių nuomonių bei pasisakymų. Globėjai ir įtėviai daro ypatingą darbą – vaikui suteikia antrą šansą gyventi, mylėti, būti mylimam.

  • Biologiniai tėvai gali susigrąžinti vaiką. 

Šiuose žodžiuose yra tiesos, tačiau ne visais atvejais. Laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į biologinę šeimą, dėl šios priežasties išlieka didelė galimybė vaikams grįžti pas tėvus.  Nustačius nuolatinę globą, tikimybė, jog biologiniai tėvai pasitaisys ir susigrąžins vaiką, yra, nors praktikoje tokių atvejų pasitaiko retai. Įvaikinimo atveju vaikas biologiniams tėvams negali būti grąžintas – įtėviai tampa pilnateisiais vaiko atstovais – tėvais. Būsimi globėjai bei įtėviai lanko mokymus pagal globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo programą GIMK. Per šiuos mokymus kalbama apie biologinės šeimos bei tapatybės vaikui svarbą, būsimi globėjai ir įtėviai supranta, kodėl svarbu neslėpti fakto apie įvaikinimą ar globą. Tai ne prievolė, tačiau suteikiamas teisingas požiūris į žmogaus teisę žinoti savo gyvenimo istoriją ir šaknis.

  • Baimė dėl globojamo vaiko sveikatos, netinkamo elgesio paveldėto iš biologinės šeimos. 

Ką mes visi paveldime genais? Išvaizdą, akių bei plaukų spalvą, ligas ar šeimos genealoginės giminės ratui būdingus sutrikimus ir pan. Tačiau mes genais nepaveldime priklausomybių ar netinkamo, priešiško elgesio.  Be abejonės nei tėvai susilaukę kūdikio, nei būsimi globėjai, nei specialistai negali žinoti viso vaiko genofondo, neįmanoma numatyti, kokiomis ligomis vaikas sirgs ar kokio charakterio bus, kaip elgsis paauglystėje. Vaiką supanti aplinka bei šeimos ratas, pozityvus auklėjimas, saugumas bei nuolatinis rūpesnis – tai sąlygos labiausiai įtakojanti vaiko savąjį bei tikrąjį „aš“.

  • Nesugebėsiu tvarkytis su netinkamu vaiko elgesiu. 

Vienintelio ir teisingo recepto, kaip auklėti ir auginti vaikus neturime. Teisingo vaikų auklėjimo mokomasi visą gyvenimą. Globojami ar įvaikinami vaikai būna patyrę ypač daug netekčių, o svarbiausia – buvo nepakankamai mylimi. Meilės trūkumas tiek mažą, tiek didesnį vaiką priverčia nepasitikėti pasauliu ir žmonėmis. Šių vaikų širdelės labai sužeistos, todėl reikės daug meilės, kantrybės ir laiko joms užgydyti. Jei globėjui ar įtėviui pavyks įtikinti vaiką, kad mylėsite jį ir nepaliksite, kad ir kaip jis besielgtų jūs laimėsite – vaiko elgesys keisis ir taps vis švelnesnis bei geresnis!

Jeigu vis dažniau pamąstote apie globą ar įvaikinimą ir jei kyla klausimų apie globos ar įvaikinimo procesą bei tolimesnį gyvenimą, priėmus vaiką į savo šeimą, ieškokite mūsų žemiau nurodytais kontaktais – Globos centro specialistės nuoširdžiai atsakys į Jums rūpimus klausimus.

Kaip tapti globėju ar įtėviu skaitykite: https://globoscentrai.lt/viskas?id=38

Susisiekite su mumis kontaktais:

El. p. globoscentras@jurbarkosp.lt

Tel.: (8 447) 48 517, 867490171

FB  – Vaikai yra vaikai. Jurbarko rajonas

Skip to content